БЪЛГАРСКИТЕ ЦАРЕ И БОГОМИЛИТЕ п-р Апостол Стаматов и Борислава Христова

БЪЛГАРСКИТЕ ЦАРЕ И БОГОМИЛИТЕ

• Къде да търсим корените на богомилството?

През 4 век сл. Хр. църква и империя сключват „брак”. Църквата се превръща в интимен партньор на империята.

Константин и другите императори след него се водели от политическата си доктрина, че християнството е универсална религия и на базата на това, че „няма юдеин и грък, а всички са едно в Христос“ писано в Новият Завет, те могат да създадат глобално царство, което да убедят народите, че е Божието царство.

Точно в този 4 век се появява опозиция на тази идея в лицето на християни наричани месалиани. Месалианите отказват да признаят църквата, която империята е започнала да оформя по свой модел. Какво е етимологичното значение на понятието „месалиани“ или „еохити“ както също ги наричали? Значението на „еохео“ е „моля се“ т.е. молещи се.

Богомили също означава = „хора, които се молят“ – „богомолещи се“. За сравнение има насекомо наречено „богомолка“ като смисъла е същия.
Съществуват исторически документи, от които се вижда, че някои от представителите на висшата църковна и държавна йерархия, както и няколко български царе и техните семейства, приемат богомилството или се отнасят благосклонно към него.
По време на византийското владичество богомилите вземат участие за освобождението на страната. Всичко това ни кара да мислим, че богомилите не са изобщо против държавата, а за свобода, социална справедливост, по-добро държавно устройство и национална независимост, но най вече за връщане към първоначалното християнство на апостолите.
Ще научите за богомилите неподозирани неща и връзката им с българските царе.

04 December 2020

КАТЕГОРИЯ:Проповед ЕТИКЕТИ:

Advertisement

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Leave a Comment

 

You must be logged in to post a comment.