БОГОМИЛСТВОТО п-р Апостол Стаматов и Борислава Христова

Богомилството

Английският философ Бъртранд Ръсел стига до извода, че богомилството прониква в някои страни на Европа благодарение на кръстоносните походи през 1096, 1147 и 1189 година. В „История на западноевропейската философия“ той пише: „Интересно е да се проследи генеалогията на това учение. То е пренесено в Италия и Франция от участниците в кръстоносните походи от сектата на богомилите в България.“
Сам папа Григорий IX свидетелства за това в писмото си до унгарския крал Бела IV, в което между другото четем: “…клетвопрестъпният Асен (Иван Асен II) приема в земите си еретиците и позволява им да напълнят тази земя с нечестието си.”
В съчинение, от XIII век, доминиканецът Етиен дьо Бурбон обяснява произхода на ереста, както и имената, с които са назовавани богомилите, именно валдензи и албигойци, които се наричаха патарени или българи, като допълва: „Те се наричат българи, понеже главното им убежище е в България.”
През ХIII век броят на привържениците на българската ерес в Европа е четири милиона, а това е цифра, дадена от противниците на богомилството.
Григорий Цамблак български духовник говори за времето преди нашествието на османските турци, като време на „надделяването на греха” в земите на България. Цамблак бяга в Русия и е ръкопложен за киевски митрополит. В какво се състои греха на тогавашните българските управници?
Изгледайте и научете разтърсващите факти и истини за нашата и европейската история.

18 Декември 2020

КАТЕГОРИЯ:Проповед ЕТИКЕТИ:

Advertisement

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Leave a Comment

 

You must be logged in to post a comment.