Изстраданата европейска мечта на България

Фреди Фосколо в Европейския Парламент.
Изстраданата европейска мечта на България 1944-1989 година.
Конференция в Европарламента отдаде почит на българите, съпротивлявали се на комунизма.
20 години след началото на прехода в България ние приемаме свободата и демокрацията за неотменна даденост. Често обаче забравяме, че това не беше така в съвсем недалечното ни минало, когато свободата и демокрацията бяха мечти, за които немалко българи са се борили и страдали.
„В България за съжаление се знае много малко. Знае се за „Солидарност“, за Пражката пролет, за Унгарското въстание, за Берлинското въстание, но България между 1944 и 1989 година е бяло петно. Моята цел, от една страна, беше един малък жест към хората, които са участвали в съпротивата срещу тоталитарния режим в България, от друга страна – европейските институции да разберат какво се е случвало в нашата страна през тези години“, каза депутатът в Европейския парламент Андрей Ковачев.

Конференцията бе открита от председателя на Парламента Йежи Бузек, а привествие поднесе и председателят на групата на ЕНП Жозеф Дол.

Предложено бе 9 септември да бъде обявен за ден на национален геноцид и национален траур. След това изследователи, представители на българската Комисия по досиетата и журналисти дискутираха колективната „амнезия“ и перспективите за нейното преодоляване.
На въпроса: Г-н Бузек, вие сте бивш министър-председател на Полша. Какво направи вашата държава за репресираните от комунистическия режим?, председателят отговори: „Ние имаме закони, които могат да ги подпомогнат днес. Беше много важно ние да запомним миналото и всеки един който се е борил срещу режима. Борещите се срещу този режим в България обаче не са много познати. Ние трябва да помним миналото в ЕС, защото борците срещу комунизма са се борили фактически за всички ценности, които сега са важни за Европейския съюз. Свобода на словото, свобода изцяло, солидарност между хората – днес това са най-важните ценности в Европейския съюз“.
Най-разтърсващи обаче бяха разказите на репресирани от комунистическия режим. Те бяха от различни поколения, различна етническа група и имаха различни политически възгледи. Обединява ги най-вече сбъднатата мечта България да бъде свободна и демократична страна.

Накрая стана ясно, че тази конференция е само началото, защото през месец април следващата година евродепутатът Емил Стоянов ще организира изложба в централното фоайе на Европейския парламент с вещи и снимки на репресираните от комунистическите тайни служби.

КАТЕГОРИЯ:Проповед ЕТИКЕТИ:

Advertisement

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Leave a Comment

 

You must be logged in to post a comment.